Hapendatud kraam on supertoit!

Ideaalne oleks süüa iga päev 3–4 lusikatäit hapendatud köögivilju.

Hapendatud ehk kääritatud ehk fermenteeritud toidud on rikkad kasulike probiootikumide poolest ja neid on seostatud paljude tervisega seotud eelistega - paremast seedimisest tugevama immuunsuseni. Fermentatsioon soodustab kasulike bakterite, probiootikumide, kasvu. On tõestatud, et probiootikumid parandavad immuunfunktsiooni, aga ka seedetrakti ja läbi selle kogu inimese tervist. Hapendamine ning vähendab toiduainete toksilisust. Protsessi käigus säilivad vitamiinid, mineraalained ja teised vajalikud toitained, mida muidu toidu töötlemise käigus vähemaks jääb või kogunisti hävitatakse. Sellised toidud on hapupiim ning teised hapendatud piimatooted, kääritatud leib, hapukapsas, hapukurk jm köögiviljad, kombucha ehk teeseenejook, miso, tempeh, kimchi jne.

Miks on vaja süüa hapendatud toitu 

Hapendatud toite on vaja süüa, et tagada soolestiku ja läbi selle inimese tervis. Teaduslikult on tõestatud, et seedetrakti mikrobiootast, seal toimetavatest headest bakteritest sõltub tervis (mikrobioota - mikroobide populatsioon, mis elab koos inimesega). Mikrobioota mõjutab kesknärvisüsteemi, kaitseb haiguste eest, osaleb vitamiinide toomises (K, B12), reguleerivad ainevahetust ja soolestiku tööd ning umbes 80% meie immuunsusest on soolestikus. Kõige selle toimimisele aitab kaasa, kui meie mikrobioota on liigirikas ja mitmekesine. Keskkonna, toitumise, elustiili, liigse ravimite kasutamise ja vananemise mõjul toimub pikkamööda mitmekesisuse langus. Seetõttu võivad kõhus võimule pääseda potentsiaalsed patogeenid (nn pahad bakterid) nagu näiteks clostridium, stafülokokid, enterokokid jt. Seedetrakti mikrobioota läheb tasakaalust välja (tekib düsbioos) ja seda omakorda seostatakse erinevate haiguste tekkimisega (nt allergiad, närvisüsteemi, maksa-, ainevahetus-, soole- ja
autoimmuunhaigused). Antibiootikumravi eelse mikrobioota taasutumiseks kulub kuid – aastaid. Antibiootikumide kasutamise (ja sellest tingitud mikrobioota muutustega seotud) kõrvalnähud võivad ilmneda alles aastate päras.

Enneta kriisi

Patogeensete bakterite leviku kontrollimisel on soole mikrobiootal väga kriitiline roll. See tähendab, et me peame täna ennetama halba olukorda ning toitma oma sooltes elavaid häid baktereid, et ennast ka homme hästi tunda. Seega, kes tunneb, et kõht ei ole ideaalselt korras ning see olukord kestab kauem kui paar nädalat, on õige aeg alustada oma elustiili muutmist. Kõige esimene samm selleks on toidulaud korda seada. Hapendatud toidud on siin suureks abiks, sest sealt saab meie heade bakterite kooslus suurt toetust! Millal tuleks hakata oma soolestiku eest hoolitsema? Näiteks, kui Sul on alakaal, ülekaal, antibiootikumravi, kui oled tihti haige, kõhukinnisus, kõhulahtisus, ebamugavustunne vms.

Mis on hapendamine
 

Marineerimine ja hapendamine on täiesti erinevad toidu säilitamise meetodid. Marineerimise puhul kasutatakse äädikat ning selle protsessi juures ei teki sellist tervistavat toimet.

Hapendamine on looduslik protsess, mille kaudu pärm ja bakterid muudavad süsivesikud (näiteks tärklise ja suhkru) alkoholiks või hapeteks. Need toimivad loodusliku säilitusainena ja annavad kääritatud toitudele erilise maitse ja hapukuse.
Fermentatsioon aitab toidus leiduvaid toitaineid lagundada, muutes need seedimise jaoks lihtsamaks kui seda on kääritamata toit. Näiteks hapendatud piimatoodete saamiseks lõhustatakse kääritamisel piimas leiduv laktoos (piimas sisalduv looduslik suhkur) lihtsamateks suhkruteks - glükoosiks ja galaktoosiks. Selle tulemusel saavad üldiselt (mitte kõik) laktoositalumatusega inimesed hästi fermenteeritud piimatooteid, nagu keefir ja jogurt tarbida. Hapendamisel toimuvate biokeemiliste käärimisprotsesside käigus omandavad piimatooted mitmeid kasulikke omadusi, tänu millele omastab organism neid kergemini. Käärimine aitab lagundada anti-toitaineid - nagu fütaadid ja lektiinid - mis on seemnetes, pähklites, terades ja kaunviljades leiduvad ühendid, mis häirivad toitainete imendumist (muudavad need raskesti seeditavateks). Seetõttu suurendab kääritatud ubade või kaunviljade tarbimine kasulike toitainete imendumist, muutes need toitvamaks kui kääritamata alternatiivid.

Ise tehtud toit on alati tervislikum valik

Poes müügil olevad kvaliteetsed hapendatud toidud on igal juhul samuti kasulikud. Tähele peab panema, et lisatud ei oleks ebavajalikke lisaaineid, näiteks säilitusaineid jm. Äädika lisamine, pastöriseerimine ja külmkapis hoidmine vähendavad mõnevõrra lõpp-produkti toitainelist ja tervislikku väärtust. Kodus ise valmistatud toit on alati tervislikum valik, nii saab kindel olla hügieeni, tooraine ja muude lisandite valiku osas.

Mida kodus ise toitu hapendades tähele panna

- Hapendamiseks valitud nõu peab olema pestud ja desinfitseeritud ilma pesuvahendita ja käed ilma seebita, pesuvahendite jääke ei tohi sattuda hapendamise keskkonda
 - Sool peab olema naturaalne jäme, näiteks meresool, mis on ilma lisaaineteta. Üldine reegel on 1 spl soola 1 liitri vee kohta. Sool aitab köögivilja hallituse ja riknemist põhjustavate bakterite eest seni kaitsta, kuni piimhappebaktereid piisavalt on tekkinud.
 - Vesi võiks olla kloorita, keedetud ja toasoe.
 - Kogu köögivili peab olema vedelikuga kaetud, hapnemine vajab hapnikuvaba keskkonda. Lisa raskus peale, mis vajutab viljad vedeliku alla.
 - Purk seisab toatemperatuuril, hapnemine toimub temperatuuril 18—20 kraadi. Soovitud hapnemise astme saavutamisel tuleb tõsta purk külmkappi või külma ruumi. Seejärel hoia kuni tarbimiseni ja pärast jahedas, et hapnemisprotsessi aeglustada ja liigset hapustumist vältida. Maitsta võib juba umbes 2-6 päeva pärast. Hapnemise protsess lõpeb 4-6 nädala jooksul. Kui soovid hapendatud köögivilja talveks säilitada, siis enne hapnemise lõppemist ei või purki avada.
 - Hügieen on tähtis, ära võta purgist näppudega või kasutatud söögiriistaga, nii võivad sinna sattuda mikroobid, kes hakkavad piimhappebakterite teket takistama. 

Retseptisoovitus

Parim tervise heaks on süüa iga päev 3-4 supilusikat hapendatud köögivilju! Hapendatud köögivilju ei maksa kuumutada, siis kaob tervisekasu.

Väiksemaks lõigatud köögivili ja segud hapnevad kiiremini kui üks sort. Lisada võib seda, mida kodus on, näiteks erinevaid vürtse ja muid maitsetaimi- peterselli, tilli, küüslauku, mädarõigast jm, mis annavad huvitavat maitset ning samal ajal takistavad hallituse ja riknemist soodustavate bakterite teket.


Lihtsalt ja kiirelt hapendatud köögiviljad
Vaja läheb:
2 poolpikka kurki
2 porgandit
0,5 keskmist suvikõrvitsat
0,5 pastinaaki
1 väike sellerijuur
küüslauku, tilli, peterselli, mustsõstralehti
1,5 l vett
1 spl meresoola

Keeda umbes 1,5 liitri jagu vett ja jahuta. Lahusta liitris vees 1 spl meresoola. Ülejäänud vesi jäta tagavaraks, seda saad kasutada, kui soolalahusest puudu tuleb. Viiluta kõik viljad 1–2 cm paksusteks viiludeks või tükkideks. Pane puhastatud 2-liitrisesse purki 3–4 kooritud küüslauguküünt, peotäis tilli (ei pea olema õisikud), peotäis peterselli, 4–5 mustsõstralehte (juhul, kui on käepärast). Lisa ka köögiviljad. Vala peale soolalahus, nii, et köögiviljad oleks kaetud. Et köögiviljad ei hakkaks veest välja tõusma, aseta peale raskus. Lase segul hapneda toatemperatuuril kuni 2 päeva ning edasi tõsta jahedasse hoiule. Soovi korral võid muidugi hoidist juba ka süüa.

Katseta julgelt ja arvesta juba ette sellega, et esimene purk läheb ikka aiataha! 

Allikad:
1. Loeng “Seedetrakti infektsioonid”, Paul Naaber, MD PhD SYNLAB Eesti Infektsioonhaiguste valdkonna juht; Tartu Ülikooli vanemteadur Juuni 2019
2.  Loeng “Mikrobioom miks ja milleks?” Epp Sepp MD, PhDTÜ Meditsiinivaldkond, Bio- ja Siirdemeditsiini Instituut, Mikrobioloogia osakond, vanemteadur, 12.06.2019
3. Loeng “Mikrobioomi raport” Kaarel Adamberg, Vanemteadur, Keemia ja biotehnoloogia instituut, TTÜ, Mikrobioomi uuringud, Toidu- ja Fermentatsioonitehnoloogia Arenduskeskus, 27.05.2019
4. Toiduainete tervistav toime, A. Soots, 2019
4. http://nutrilligent.ee/toitumisblogi/hapendamise-kunst-tervise-raudvara/
5. https://www.healthline.com/nutrition/fermentation

Eelmine
Akne põhjused
Järgmine
Ajul ei ole vaja suhkrut

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: