MUST AROONIA

Aroonia viljades olevate polüfenoolide tervislike omaduste hulka kuuluvad soolestikku ja maksa kaitsev ning kasvajate- ja põletikuvastane toime, samuti kroonilisi haigusi (sh metaboolseid häireid, diabeeti ja kardiovaskulaarseid probleeme) ennetavad omadused.

Aroonia puhul tuuakse välja positiivset mõju veresoontele ja seedeelundkonnale, samuti on neil tugevaid antioksüdantseid ja mikroobidevastaseid omadusi. Musta aroonia viljadega on teostatud palju teadusuuringuid. Aroonia marjad on suurepärane polüfenoolide allikas, mis on antioksüdantide rühm, kuhu kuuluvad fenoolhapped, antotsüaniinid ja flavanoolid. Need ühendid kaitsevad rakke vabade radikaalide põhjustatud kahjustuste eest. Vabade radikaalide kogunemine võib põhjustada oksüdatiivset stressi, mis omakorda võib põhjustada kroonilisi haigusi. 


AROONIA VILJAD (100 g):
- kõrge karotenoidide sisaldusega (1130 BCE)
- kiudaineterikkad (süsivesikuid 14,4 g, millest kiudaineid 5,6 g)
- E-vitamiinirikkad (1,5 alfa TE)
- K vitamiin (22 mcg)
- C vitamiin (28 mg)
- Kaalium (218 mg)
- Raud (0,93 mg)

KUIDAS TARBIDA:
Soovitan arooniad külmutada sügavkülmas! Või kuivata ning võta vahepalaks. Lisa SMUUTILE, pressitud mahlale, KÜPSETISTELE. 

TERVISEKASU

Aroonia viljades olevate polüfenoolide tervislike omaduste hulka kuuluvad soolestikku ja maksa kaitsev ning kasvajate- ja põletikuvastane toime, samuti kroonilisi haigusi (sh metaboolseid häireid, diabeeti ja Kardiovaskulaarseid probleeme) ennetavad omadused tänu verelipiidide, veresuhkru taseme ja vererõhu mõjutamisele.

Aroonia marjad võivad kaitsta vähi eest. Katseklaaside ja loomade uuringud näitavad, et arooniamarjades olevad antotsüaniinid võivad peatada käärsoolevähirakkude kasvu. Ühes katseklaasi uuringus leiti, et 50 mg arooniakstrakti vähendas käärsoolevähi rakkude kasvu 24 tunni pärast 60%. Arvatakse, et selle vähki pärssiva toime eest vastutab antotsüaniinide tugev antioksüdantne aktiivsus. Samamoodi võivad marjaekstraktid vähendada rinnavähiga seotud oksüdatiivset stressi.

Antioksüdantsete omaduste tõttu võivad arooniamarjad parandada südame tervist. Eelkõige võivad need aidata metaboolse sündroomi korral (haigusseisund - kõrge kolesterooli ja triglütseriidide tase), mis suurendab südamehaiguste ja diabeedi tõenäosust. Ühes 2-kuulises uuringus, kus osales 38 metaboolse sündroomiga inimest, täheldati, et 300 mg arooniakstrakti lisamine päevas vähendas oluliselt triglütseriide, LDL kolesterooli ja üldkolesterooli. 2-kuulises uuringus, kus osales 25 metaboolse sündroomiga inimest, leiti, et 300 mg arooniakstrakti võtmine päevas vähendas oluliselt samu tervisemärke ja vererõhku.

Aroonia marjad võivad tugevdada ja toetada immuunsüsteemi. Katseklaasi uuringus märgiti, et arooniamarja ekstraktidel oli tugev antibakteriaalne toime potentsiaalselt kahjulike bakterite Escherichia coli ja Bacillus Cereus vastu. Ekstrakti tarbimine vähendas bakterite kaitsekilbi (biokile) tootmist. Lisaks leiti 3-kuulises uuringus 6 hooldekodu elanikega, et need, kes jõid päevas 5,3 või 3 untsi (156 või 89 ml) aroonia marjamahla, vähenesid kuseteede infektsioonides vastavalt 55% ja 38%. Aroonia marjad võivad põletikku vähendada ka pärssides põletikku soodustavate ainete vabanemist. Marjadel on viirusevastane toime.

 

 Artikli koostas Triin Terasmaa

Allikad:
A. Soots „Toiduainete tervistav toime“, 2019
What are aronia berries? https://www.healthline.com/nutrition/aronia-berries#benefitsEelmine
Suhkruliig - insuliiniresistentsus
Järgmine
Diabeet II

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: